Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Fiyatları Ne Kadardır?

Kulak kepçesi ile baş arasındaki açının normalden fazla olması anlamına gelen kepçe kulak tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Özellikle çocukluk döneminde psikolojik sorunlara yol açan bu durum, yetişkinler için de büyük bir sorundur.

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak genelinde doğuştan veya genetik faktörlerle ortaya çıkan bir durumdur. Bebeklik döneminde pek belli olmasa dahi, kulak gelişiminin tamamlanması ile kendisini daha iyi gösterir. Kulak gelişiminin tamamlanması ise 6 yaş civarına hitap eder. Yani okul çağındaki çocuklar kepçe kulak nedeniyle alay konusu olabilir ve özgüveni düşük, kendisini sevmeyen, mutsuz bireyler olarak yetişebilir. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı bir lüks değil bir ihtiyaçtır. Kepçe kulak ameliyatı doktoru olanlar bu estetik operasyonunun kişinin psikolojik gelişimini olumsuz etkilememesi için ne kadar erken yaşta yapılırsa o kadar çok iyi olacağını söylemektedirler.

Kepçe Kulak Ameliyat Yaşı

Kepçe kulak ameliyatı, kulak gelişiminin tamamlanması ile her zaman yapılabilir. Yani 6 yaş sonrası her zaman mümkündür. En ideal olan zaman ise çocukların okula başlamadan önceki dönemidir. Bu konuda sorumluluk anne ve babalara düşmektedir. Çocuğunuzu mutsuz edecek ve özgüvenini düşürecek şekilde, bariz bir kepçe kulak hali varsa erken ameliyat en idealidir.

Yetişkinler de bu ameliyata oldukça ilgi göstermektedir. Kadın ya da erkek olması fark etmeksizin estetik kaygı nedeniyle tercih edilen bir ameliyattır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Kişilerin davranışlarında daha bilinçli olduğu 15 yaş ve sonrasında lokal anestezi yapılırken, daha küçükler içinse genel anestezi yapılabilir. Anestezi nedeniyle kişi hiç bir ağrı, sızı hissetmeyecektir.

Ameliyat esnasında kulak arkasından bir kesi atılır ve ameliyat bu küçük yerden gerçekleştirilir. Ameliyatta yapılan temel şey kulak kıkırdağının yapısını düzeltmek olur. Bu düzeltmeler sonrası şeklinin aynı kalması sağlanır. Bu amaçla kulak kepçesi  içine sağlam dikişler atılır. Şekil verme tamamlanınca kulak arkasındaki kesi de dikişle kapatılır. Atılan dikişlerin tamamı kendiliğinden eriyen cinstendir ve dikiş almaya gerek yoktur.

Ameliyat sayesinde kulak küçüldüğü gibi, başa daha yakın hale gelecektir. Bu işlemler kulak kepçesi üzerinde yapılır ve kulağa hiç bir zararı dokunmaz.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilecekler

Kulak kepçesi düzeltme ameliyatı sonrasında maksimum bir gün hastanede kalınmaktadır. Evde ise 3-4 gün dinlenmek yeterlidir ve sonra bandajlar açılabilir. Bandaj açılınca kulakta ödem ve morluklar görülecektir ki bu normaldir. Bu süreçte yüksek yastıkla ve sırt üstü yatmak gerekir. Kulağın tam şeklini alması yaklaşık 1-2 ay sürebilir.

Kulak şeklini alana kadar doktor önerisine göre bir kulak bandajı kullanmak gerekir. Bu bandaj kulakları başa daha yakın tutar ve ameliyat yerleri kaynaşırken verilen şeklin kaybolmasını önler. Ancak nadir de olsa ameliyat sonrası kulağın eski haline döndüğü görülmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

Kepçe kulak ameliyat fiyatları bazı etkenlere göre değişmektedir. Genelde özel hastanelerde veya kliniklerde yapılan bir operasyon olması nedeniyle de fiyatlar farklılık gösterecektir.

Kulaktaki deforme oranı, başka operasyon yapılıp yapılmadığı ( kulak memesi küçültme vs.), operasyonda kullanılan anestezi yöntemi gibi nedenlerle fiyatlar farklılık gösterecektir.

Ameliyat fiyatlarına iki kulak ameliyatı dahildir ve su anda 3- 4 bin TL civarı olduğunu söylemek mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *