En İyi Burun Estetiği Yöntemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

En Kolay Burun Estetiği Yöntemi

Burun estetiği ameliyatı diğer adıyla rinoplasti , nefes almakta zorlanma gibi bazı sağlık sorunları ya da kişinin burnunun şeklini beğenmemesi yüzünden yapılan bir operasyondur. Burun hassas bir doku olduğu için çeşitli riskleri görülmektedir. Operasyon  açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği olarak ikiye ayrılmaktadır. Cerrah, estetik olmak isteyen hastanın sağlık durumuna ve hastanın burun yapısının uygunluğuna göre bu iki temel teknikten birini seçer. Açık burun estetiği, burun estetiğinde en çok kullanılan yöntem olarak bilinmektedir.  Burunun uç kısmından küçük bir kesi alınarak iskelet ve kıkırdağın görülmesine olanak verir. Sonrasında bu kesiklerin içinde bulunan kıkırdaklar düzeltilir. Basit cerrahi işlemler bu teknikle yapılır. Daha çok bu teknikle burunun uç kısmındaki dezenformasyonlar giderilir. Kapalı burun estetiğinde ise kesiler burun deliklerinin içinde yapılır.  Nefes almayı engelleyen bir kemik varsa alınır ve burunun orta bölümündeki eğrilikler düzeltilir. Teknik olarak  kapalı burun estetiği, açık burun estetiğine göre daha zordur ama iki estetik ameliyatı da büyük bir özen ve hijyen ister.

Burun estetiğinin en çok zorlanan aşamalarından biri burun kemikleri keserek düzgün şekil vermektir. Ameliyat sonrasında oluşan yanaklarda ve göz altı torbalarında oluşan şişkinlik ve morluklar gayet normaldir. Bunların oluşma nedeni estetik operasyonunda burunun kesilen yerlerindeki damarların zedelenmesidir. Zannedilenin aksine büyük ağrılar yerine şişlik ve morluklar oluşur.

Bu şişlik ve morlukların geçmesi hastanın operasyonunun nasıl geçtiğine bağlıdır. Çoğunlukla 15 güne kadar geçmelidir, eğer geçmezse ciddi sorunlar doğurabilir. 

Gelişen teknoloji ile  bu estetiğe, açık ve kapalı burun estetiğinden çok daha kolay bir tür gelmiştir. Ultrasonik burun estetiği operasyonu sayesinde burun estetiği ameliyatı gayet kontrollü ve rahat bir şekilde geçirilebilmektedir.

Ultrasonik Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Bu yeni yöntem ile, kontrollü burun kesikleri ve kontrollü burun şekillendirmeleri piezotom adı verilen cihazla yapılıyor. Bu cihaz kullanımı çok kolay olmakla birlikte, burun kemiğine hiçbir baskı ve sıcaklık dahi uygulamadan, ses dalgaları ile çalışıyor. Böylece kıkırdakta ya da kemik dokularının yapısında hiçbir istenmeyen değişim olmuyor. Ayrıca bu yöntemle ameliyat esnasında kemikleri görerek milimetrik ölçü ile çok dikkatli ve kolay bir şekilde kesilebiliyor, istenildiği gibi şekil verilebiliyor. Adeta kalemle çizilmiş gibi hastanın tam istediği sonuçlar basit ve kontrollü bir şekilde alınıyor. Bu kesme ve şekillendirme işlemi milimetrik ölçü ve kontrollü bir şekilde  yapıldığı için kesilen ve şekillendirilen bölgenin etrafındaki damarlar neredeyse hiç zarar almadan burun estetiği ameliyatı başarıyla sonuçlanıyor. Bu da ultrasonik rinoplasti tekniği sayesinde, estetik ameliyatı sonrasında oluşan morarma ve şişmeleri engellenip sadece hafif bir sararma ile sorunsuz bir şekilde son buluyor. Konuyla ilgili faydalı yazı için burayı tıklayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *